ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΡΤΟΓΑΛΟΙ....

Λύτρωση στο 90'

09/10/2009, 21:54 | Διαβάστηκε 4392 φορές Αποστολή

(Photo: Action Images)
«Χρυσή» νίκη για την Εθνική ομάδα των Ελπίδων που λύγισε στο τέλος την αντίσταση της Πορτογαλίας και με το 2-1, έκανε άλλο ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Το εθνικό μας συγκρότημα έμεινε στην πρώτη θέση του ομίλου. «Αν ο Ρεχάγκελ δεν τους υπολογίζει και δεν τους εμπιστεύεται, καλό θα είναι να αφήσει να επιστρέψουν», είπε ο Νιόπλιας για τους Νίνη, Παπασταθόπουλο, Πλιάτσικα

Το ματς:

Το γκολ του Κυριάκου Παπαδόπουλου με τη συμπλήρωση 90 λεπτών αγώνα λύτρωσε την Εθνική μας που ήθελε πολύ αυτή τη νίκη. Η «γαλανόλευκη» ήταν καλύτερη στη συνολική διάρκεια του ματς καθώς δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τους αντιπάλους της. Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, η υπεροχή μας ήταν εμφανής και ίσως το 1-0 να αδικεί την ομάδα του Νίκου Νιόπλια, που είδε και τον Δημούτσο να «σημαδεύει» στο 14ο λεπτό του αγώνα το δοκάρι. Νωρίτερα, και συγκεκριμένα στο 3ο λεπτό του αγώνα, ο Βασίλης Κουτσιανικούλης (που ήταν από τους κορυφαίους του αγώνα) είχε φροντίσει να δώσει το προβάδισμα για την Ελλάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, οι Πορτογάλοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο πολύ πιο δυνατά και με τις αλλαγές που έκαναν, φάνηκαν πιο απειλητικοί. Μπορεί ο Μπαμπανιώτης να μην απειλήθηκε ουσιαστικά, αλλά οι αντίπαλοι είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να βρουν διαδρόμους στην καλή ελληνική άμυνα. Κι από τη στιγμή που ο Κώστας Μήτρογλου δεν τελείωσε το ματς με το ανεπανάληπτο τετ α τετ που είχε, ο Μιγκέλ Βίτορ ισοφάρισε στο 83’ παγώνοντας όσους βρέθηκαν στο γήπεδο της Τρίπολης. Όμως οι Έλληνες δεν παράτησαν το ματς και παρά την κούραση, κατέθεσαν και την ψυχή τους και στο τέλος δικαιώθηκαν, όταν το φάουλ που εκτέλεσε ο Σοϊλέδης, «μετατράπηκε» σε γκολ από την κεφαλιά του Κυριάκου Παπαδόπουλου. Αγχωτική, αλλά δίκαιη νίκη για την Εθνική μας, που αγωνιζόταν χωρίς τους Σωτήρη Νίνη και Βασίλη Πλιάτσικα που βρίσκονται στην απόστολή της Εθνικής Ανδρών